SU DEPOSU TEMİZLİĞİ VE SU SEBİLİ TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ VE SU SEBİLİ TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ

Su depoları ve su sebilleri hemen her alanda kullandığımız suyun muhafaza edildiği alanlardır.

Su depoları barajdan çıkan suyun ulaştığı ve kullanıma sunulduğu alanlar, su sebilleri ise günümüzde hemen her yere kurulumu sağlanabilen, suyun kullanımını kolaylaştıran aletlerdir.

Su depolarına ulaşan su, barajdan temizlenmiş olarak çıkmış olsa da depoya ulaşana dek beraberinde çamur balçık ve yabancı maddeleri de taşıyarak suyun tekrar kirlenmesine neden olacaktır.

Su deposu temizliği yapılmadan direkt barajdan depoya ulaştığı gibi kullanılan kirli su, içerisindeki yabancı maddeler nedeniyle çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verecektir. Çünkü su içerisindeki maddeler depo içerisinde bakteri oluşumuna neden olacaktır. Bu şekilde kullanılan su, bakterilerin vücudumuza temasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Koliform, ekoli, enterekok olarak nitelendirebileceğimiz bu bakteriler yüksek ateş, kolera, tifo, ishal gibi ciddi derecede rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Su deposu temizliğinin düzenli ve periyodik olarak en geç 6 ayda bir yaptırılmasıyla bu tür problemlerin önüne geçilmiş olacaktır.

Sağlık bakanlığı genelgesince de su depolarının kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde en geç 6 ayda bir temizliğinin yaptırılması zorunlu kılınmıştır.

Su deposu temizleme işlemlerini Sağlık Bakanlığı onaylı, kalite ve yetki belgeleri eksiksiz, personel yetki belgeleri eksiksiz firmalara yaptırmaya özen gösterilmeli ve mutlaka bu belgeler sorgulanmalıdır. Aksi takdir de yapılan su deposu temizliği sonucunda sağlıklı kullanımdan emin olmak mümkün olmayacaktır.

Su sebilleri, su depolarına nazaran daha çabuk kirlenebilen ve bakteri oluşumuna elverişli alanlardır. Su sebili temizliği en geç 3 ayda bir yaptırılmadığı takdir de koku, tat farklılıkları ve beraberinde su sebili içerisinde yosunlanma problemine neden olacaktır.

Su sebili temizliği yapılmadığında oluşan yosunlanma bakteri üremesi için sebili elverişli hale getirmiş olacaktır ve koliform olarak nitelendirebileceğimiz, üremesi hızlı ve arındırılması ancak doğru temizleme işlemi gerçekleştiğinde sağlanabilen bakterinin üremesi gerçekleşecektir.

Su sebili temizliğinde ozon dışında hiçbir dezenfektan kullanılmamalıdır. Ozon gazı bakterileri yok ederek sağlıklı kullanımın sağlanması için gerekli olan temizliği gerçekleştirmektedir.

Koliform üremesi 30 ile 90 gün aralığında gerçekleşmektedir. 90 günü aşkın süredir temizliği yapılmayan sebillerin kullanımı durdurulmalıdır.

Koliform, yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal gibi ciddi derecede rahatsızlıklara sebebiyet vermekle birlikte her bünyede farklı reaksiyon gösteren ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bakteri çeşididir.

Su sebili temizleme işlemleri uygulanacak yöntem ve metotlara hakim firmalara yaptırılmalı ve verilen hizmetin yerinde olmasına dikkat edilmelidir.

Firmaların sahip olması gereken belgelere dikkat edilmeli ve mutlaka bu belgeler talep edilmelidir.

Tekdez Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi, İSO kalite yönetim belgesi, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası, tüm kalite ve yetki belgeleri eksiksiz, profesyonel ekip çalışmasıyla yıllardır su sebili temizliği ve su deposu temizliği hizmeti vermektedir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır