Suni akıl dayanaklı doküman harekâta platformu PandaDoc, 15 milyon dolar yatırım aldı

Suni akıl dayanaklı doküman harekâta platformu PandaDoc, 15 milyon dolar yatırım aldı

Suni akıl dayanaklı kan incelemeyi cihazı üreten Sight Diagnostics, D acelesi yatırım turunda 71 milyon dolar yatırım aldı. Koch Disruptive Technologies, Longliv Ventures ve OurCrowd liderliğinde reelleşen yatırım turuyla beraber teşebbüsün toplam yatırım ölçüyü 124 milyon dolara erişti.

Birleşik Kraliyet, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’de büroları bulunan Sight Diagnostics, yeni yatırım turu sayesinde şimdiye kadar aldığı yatırım ölçüsünü ikiye katlamış oldu. Yatırım, Sight’ın harekât ağını başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere küresel olarak genişletmesi için kullanılacak. Firma aynı zamanda kan zehirlenmesi, kanser ve Covid-19’a neden olan etmenleri daha iyi tespit edebilmek için Ar-Ge çalışmalarını da geliştirecek.

Sight Diagnostics neler sunuyor? 

Sight Diagnostics, Intel’in yan firmayı Mobileye’da çalışan Yossi Pollak ve Harvard’ın Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering müessesesinde çalışan bilim insanı Daniel Levner tarafından heyetti. 2011 senesinde kurulan firma, ürettiği Olo aygıtı ile laboratuvarda yapılan kan sayımı gibi testleri 2 damla kan ile 10 dakika içine reelleştirebiliyor. 

Olo, bir hayli AB ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde satışa sunuluyor. Satışa sarih olan ülkelerde Sight’ın lüzumlu sıhhat ve güvenlik sertifikalarını aldığını da belirtelim. 2019’da FDA tarafından onaylanan Olo; muayenehanelerde satılabiliyor.

Olo’nun teknolojisi 

Bir mini fırın büyüklüğünde olan Olo, suni akıl ve makina bilmesi kullanarak kan misallerini işliyor. Aygıt, evvel kanı 1000’den fazla yüksek çözünürlüklü renkli mikroskop görüntüsüne dönüştürerek, dijitalleştiriyor. Bu harekâtın ardından hücre cinslerini belirleyen ve sayan görme algoritmalarını çalıştırır. Bu algoritmaların, dört senelik muayenehane çalışmalardan bir araya gelen yarım petabaytlık anonim bilgiler üzerinde eğitildiğini de ilave edelim. 

Ananesel testlerin uzmanlara ve günlerce süren harekâtlara gereksinim dinlediğini belirten Sight, Olo ile tüm bu analiz süreçlerini basitleştiriyor. Çünkü çalıştırmak için rastgele bir uzmanlığa sahip olmayan sıradan biri de Olo’yu çalıştırabiliyor. 

Olo sizlere bir zamanlar bedellemesi milyar dolarlarla ölçülen sıhhat teşebbüsü Theranos’u anımsatmış olabilir. Tek damla kan ile testler yapabildiğini iddia eden sıhhat teşebbüsü Theranos, dolandırıcılık ve yolsuzluklar neticeyi kapanmıştı. Bütün de bu sebeple Sight’ın legal izinler mevzusunda daha önlemli davrandığını söylemek olası.  

Firma, 2018’in başında İsrail’deki Shaare Zedek Tıp Merkezi’nde 287 bireyin katıldığı muayenehane testler asıllaştırdı. Bu sayede Avrupa Birliği’nin CE Mark patentini alan teşebbüs, laboratuvar hematoloji analizörü olan Sysmex XN Acelesi ile karşılaştırıldı. Karşılaştırmada 19 CBC parametrelerinde eşdeğerlik ve bir dizi tanısal işaret için tanımlanan gayeleri aştı. 

Sight’ın söylemesine göre, Olo’nun büyük miktarda esas aldığı Parasight teknolojisi 24 ülkede sıtma için bir milyondan fazla test yapmak için kullanılıyor. 

Sight Diagnostics’in gelecek tasarıları 

Sight, önümüzdeki birkaç sene içinde uzaktan taramaları basitleştirebilecek bir bulut hizmeti üzerine çalışıyor. Şu an için fikrin erken safhalarda olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı gizeme firma, yapılan “bağımsız muayenehane doğrulama” harekâtının  ardından her bir testin ayrı ayrı ilave edilmesiyle, Olo’yu, çok rakamda kan testi çalıştırabilen bir platforma dönüştürmeyi de tasarlıyor.  Pfizer dahil olmak üzere pek çok sıhhat ve ilaç firmasıyla uyuşma imza atan Sight, sıhhat sanayisinin geleceği hakkında bizlere ehemmiyetli bir fikir veriyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır