Suni Tohumlama – Canlı Hayvan İthalatı – Hayvan Eşleştirme

Suni Tohumlama – Canlı Hayvan İthalatı – Hayvan Eşleştirme


Uygun tekniklerle erkekten alınan spermanın, uygun sulandırıcılarla sulandırılıp, dondurularak hacmi ve yaşam süresi artırıldıktan sonra belli bir teknikle dişi üreme organına verilmesidir. Suni tohumlama için boğalardan spermanın alınıp saklanması için aşağıdaki teknikler uygulanır; Boğanın; büyükanne ve büyükbabasının, anne ve babasının, yavrularının et, süt ve döl verimlerinin belirlenmesi, spermanın uygun teknikle alınması, spermanın muayenesi, spermanın değerlendirilmesi, spermanın dozlanması ve sulandırılması. Suni Tohumlamada kullanılan spermalar çiftleşmeyle bulaşan hastalıklar içermez. Brusella, leptospiroz, IBR gibi yavru atmaya veya kısırlık sorunlarına yol açan hastalık etkenlerinden ariliği kontrol edilmektedir. Sperma sıvı azot gazı içerisinde -79 derecede yıllarca saklanabilir. Bu şekilde damızlık boğa hayatta olmasa bile üstün genetik özelliklerinden bu şekilde yararlanılır.


İneklerin verimliliğini arttırmanın ve sağlıklı nesiller elde etmenin yolu suni tohumlamadır.  Suni tohumlama yöntemi uzun yıllardan beri uygulanmakta olup, son otuz beş yıldan beri abd’de ve yine son on beş yıldan beri avrupa’da bilgisayarlı hayvan eşleştirme programlarından yararlanılmaktadır. Bilgisayarlı eşleştirme kullanan ülke sayısı 47 dir. Bilgisayarlı eşleştirme iki yönlü yarar sağlar.
1- İneklerde eksikliği tesbit edilen karakterleri sonraki nesillerde düzletir.
2- Kan yakınlığını önleyerek genetik kusurların yavrulara geçmesini önler.

Bu suretle ineklerin daha verimli ve daha uzun ömürlü olmaları sağlanır. Fiziksel özelliklerin ineklerin verimliliğini ve sağlıklı yaşam sürelerini yakından etkilediği bilinmektedir. 16 ayrı yönden incelenen ineklerin eksik ya da yanlış tarafları saptanır.  Bilgisayara girilir.  Daha önce bilgisayara verileri girilmiş olan üç binden fazla boğadan hangisinin bu özellikleri olumlu yönde geliştireceğine bilgisayar karar vererek uygun boğaları sıralar.

Canlı hayvan ithalatında öncelikle ithal edilecek malzeme ve ihracatçıyla çalışılacak genel şartlar belirlenmelidir, sonrasında ise bu işlemi gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti’nde mukim ve vergi numarası olan tüzel veya gerçek bir kişi (gerçek kişilerde TC kimlik numarası yeterlidir) gerekmektedir. İlk defa ithalat yapılacaksa gümrük idaresine kayıt olunması şarttır, kayıt için istenilen evrakların tamamı gereklidir; canlı hayvan ithalatının yapılabileceği ülkeler, ithal edilecek canlı besilik sığırlarda aranacak özellikler, karantina şartları, istenilen belgeler, seçim heyeti raporu, veteriner sağlık sertifikası ve ek beyanlarının orijinalleri ile sevkiyat için düzenlenmiş kontrol belgesi, hayvanların ülkeye girişlerinde ibraz edilecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır