Suni Zeka Nedir? En Yaygın 5 Suni Zeka Misali

Suni Zeka Nedir? En Yaygın 5 Suni Zeka Misali

Hakkında yapılan öngörüler sayesinde kavga ve haber mevzusu haline gelen suni aklın popülaritesi giderek süratli bir biçimde çoğalıyor. Suni zeka, bazılarına göre büyük bir tehdit unsuru, bazılarına göre ise büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Bu yazımızda sizin için suni zeka nedir sualini yanıtladıktan sonra suni zeka ne zaman ortaya çıktı, suni zeka çalışmaları nasıl ilerledi, suni zeka cinsleri ve misalleri nelerdir gibi sualleri en kolay haliyle cevaplıyoruz.

yapay zeka nedir

Suni zeka nedir?

İngilizcedeki ismiyle Artificial intelligence AI olan suni zeka en kolay tasviriyle bilgisayarlara olağanda insan zekâsına gereksinim dinlenen işleri basitçe yaptırma teknolojisine verilen isimdir. 

Rastgele bir girdi sağlamadan kendisi neticelere varan, irtibatlar kuran, meseleleri bulup onları otomatik olarak çözebilen bir sistem olan Suni Zeka, büyük bir ölçüde bilgi işleyerek ve eskiki bilgileri tanıyarak emin misyonları yerine getirecek biçimde eğitilebilecek bir yapıya sahiptir. Suni zeka denilince ilk olarak uslara insan eşi robotlar gelse de gerçeğinde insanların yerini almak üzere planlanmamıştır. Aksine insanlara muhtelif alanlarda katkı sağlamak ve insanların hünerlerini büyük bir miktarda geliştirmek üzere planlanmıştır.

yapay zeka nedir

Suni zeka ne zaman ortaya çıktı?

Suni zeka kavramının fikir babası Alan Mathison Turing, “Makineler düşünebilir mi?” meseleselini gün suratına çıkartıp aygıtların zihnini kavga mevzusu yapmıştır. 1943 senesinde II. Dünya Savaşı esnasında Kripto tahlili başka bir deyişle iletilerin deşifre edilmesi lüzumuyla üretilen aygıtlar sayesinde de suni zeka kavramı ortaya çıkmıştır.

Alan Turing

“Suni zeka” adı ise fotoğrafı olarak ilk defa 1956 senesinde bir konferansta John McCarty tarafından ortaya atılmıştır ve esasları oluşturulmuştur. Başka Bir Deyişle McCarty’nin suni zeka kavramının ad babası olduğunu söyleyebiliriz. 1959 senesinde ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde John McCarty ve Marvin Minsky tarafından ilk suni zeka laboratuvarı kurulmuştur.

John McCarty

Suni zeka çalışmaları nasıl ilerledi?

1950’lerde yürütülen suni zeka çalışmaları problem çözme gibi mevzular üzerinde yoğunlaştı. 1960’larda ise Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı bu cinsteki çalışmalara alaka duydu ve insanların yaptığı şeyleri taklit etmesi için bilgisayarları eğitmeye başladı. 

Misal verecek olursak ileri teknoloji korunma projelerini yürüten Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir devlet müesseseyi olan DARPA 1970’lerde caddelerin haritalanması projesini suni zeka sayesinde bitirdi ve Siri, Alexa veya Cortana gibi asistanlar henüz piyasada yokken 2003 senesinde uslu şahsi asistanlar üretti.

yapay zeka nedir

Suni zeka cinsleri nelerdir?

Mutlak Tepkisel Limitli Hafıza Akıl Kuramı Öz farkındalığı olan

Mutlak Tepkisel:

salt tepkisel yapay zeka

Mutlak tepkisel suni zeka, suni aklın en kolay formudur. Çevresinde olan ve vaziyetleri algılar ve bunlara göre tavır sergilerler. Rastgele bir hafızaya sahip değillerdir bu surattan bilgileri kaydolamazlar. Hafızaları olmadığı için geçmiş bilgilere göre hareket edemez ve hatıraları şekillendiremezler. Yalnızca tek bir alanda uzmanlaşabilirler. Bu suni zeka cinsine satranç şampiyonu Kasparov’u yenen DeepBlue ismindeki bilgisayarı misal olarak verebiliriz.

Limitli Hafıza:

limitli hafıza yapay zeka

Limitli belleğe sahip suni akıllar geçmişte olan bilgileri toplar ve daha evvelden programlanmış olan bilgilerin üzerine ekleme yaparlar. Yeterli hafızaya sahiplerdir ve bunun sayesinde tam bilgileri toplayarak en uygun eylemi hakikatleştirirler. Bu cins suni zekâya sürücüsüz vasıtalar ve şahsi sanal asistanlar misal olarak verilebilir.

Akıl Kuramı:

zihin teorisi yapay zeka

Çevresindeki insanların hareketlerini ve duygularını kavrayabilen bir suni zeka cinsidir. Sosyal olarak etkileşime girebilir, temennileri ve amaçların ne olduğunu kavrayabilirler. Bu suni zeka cinsi üzerinde çalışmalar hala devam ediyor ve ilerleyen zamanlarda asıllaşması bekleniyor. Star Wars cihanındaki R2-D2 ve C-3PO robotları ve ‘I, Robot’ filmindeki Sonny bu cinsteki suni zekâya misal verilebilir.

Öz farkındalığı olan:

öz farkındalığı olan yapay zeka

Benliğinin farkına varıp kendisiyle alakalı her şeyi öğrenirler ve bilgi verebilirler. İçinde bulundukları vaziyeti inceleme edebilir, başkalarının hislerini varsayım edebilir ve yaşanan vakalar hakkında neticeler çıkartabilirler. Şuurlu, zeki ve duyarlı olan bu cins, aygıtların gelecek nesli belirleniyor. Ex Machina filmindeki Eva ve Detroit: Become Human oyunundaki şahsiyetleri misal olarak gösterebiliriz.

Günümüzün en yaygın suni zeka misalleri:

Sesli asistanlar Özerk sürüş sistemleri Sosyal medyalardaki haber akışları Müzik ve medya akış hizmetleri Sıhhat sektörü

Sesli asistanlar:

siri

Uslu telefonlar bugün sahip olduğumuz en bırakılmaz teknoloji mahsulü haline geldi ve neredeyse her zaman kullanıyoruz. Bir uslu telefon kullanıyorsanız farkında olsanız da olmasanız da suni zeka ile etkileşime giriyorsunuz. Google Asistan, Alexa ve Siri gibi sesli asistanlar gibi apaçık suni zeka özelliklerinden, kameradaki portre modu gibi çok da apaçık olmayan özelliklere kadar suni zeka her gün yaşamımızı etkiliyor.

Özerk sürüş sistemleri:

tesla

Suni zekâdan bahsetmişken, bu teknolojinin uslu araba üreticilerinin suni aklı kullanarak yaptıklarından daha iyi ve daha keskin bir misali yoktur. Yalnızca birkaç sene evvel otopilot bir araba bir düştü, ancak şimdi Tesla gibi işletmeler büyük miktarda ilerleme kaydoldu.

Sosyal medyalardaki haber akışları:

Sosyal medyalardaki haber akışları

Herkesin Facebook, Instagram, Snapchat veya Twitter gibi sosyal medyalardan en az bir hesabı vardır. İşte bu gibi uygulamalarda da suni aklın izlerini görebiliriz. Haber akışlarından, bu uygulamalardan aldığınız bildirimlere kadar her şey suni zeka tarafına tertip edilir. Suni zeka geçmiş tutumlarınızı, web aramalarınızı, etkileşimlerinizi ve bu web sitelerinde yaptığınız her şeyi hafızasına alır ve sizin için uyarlar.

Müzik ve medya akış hizmetleri:

netflix

Suni aklın yaşamımızı nasıl etkilediğinin bir başka şahane misali günlük olarak kullandığımız Spotify, Netflix veya YouTube gibi müzik ve medya akış hizmetleridir. Misalin suni zeka sayesinde Spotify, dinlediğimiz şarkılardan müzik zevkimizi inceleme edip bize teklifler listesi sunması veya YouTube ve Netflix’in alakamızı sürükleyecek videoları bulup bize önermesi bunun en keskin misallerindendir.

Sıhhat sektörü:

yapay zeka ve sağlık sektörü

Suni zeka kullanımı, sıhhat hizmetlerine yeni bir ebat kazandırdı. Suni zeka ile çalışan aygıtların piyasaya sürülmesiyle hastalıkları tespit etmek daha basit hale geldi. Ayrıca suni zeka, rehabilitasyon süreçlerini daha kolay hale getirmede ehemmiyetli bir rolü vardır. Sağlık Kurumular ve sıhhat merkezleri, araştırmadan hastalıkların tespitine kadar her şeyi basitleştirmek için suni uslu teknolojilere sahip.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır