SUV Segmentinde Rekabet Kızıştı!

SUV Segmentinde Rekabet Kızıştı!


Otomotiv sektöründe SUV segmentine olan ilgi, gün geçtikçe artarken, otomobil üreticilerinin hamleleri de SUV segmentine yönelik olmaya başladı. Bir çok marka SUV segmentinde yeni araçlar çıkarırken, bazıları ise pazarda pay sahibi olabilmek için girişimlerini arttırdı. Bundan 5 yıl öncesine baktığımızda piyasada sayılı SUV marka ve model görebilirken, şimdi ise trafikte her 5 araçtan biri neredeyse SUV segmentinde.


SUV segmentindeki rekabet alanının oluşması, talep ile orantılı. Daha güvenilir olduğu düşünülen yüksek araçlar Türkiye’de de önemli derecede tercih sebebi konumunda. Yurt dışına göre bu konuda biraz daha geriden gelsek de, Türkiye’de SUV araç satışı 2016 yılında adeta patlama yaptı. 2017’nin ilk 3 ayı içerisinde ise yine belirgin artış bulunuyor. Satışlar kadar yeni çıkan SUV araçlar da merak ediliyor.

Seçenek Artıyor!
Geçmişe baktığımızda bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadar az SUV araç Türkiye karayollarında yer alırken, şimdi tüm markaların SUV aracı bulunuyor. Bunlara en ummadığımız markalar bile dahil olmuş durumda. Bunlara en iyi örnek Skoda’nın Kodiaq modeli ile SUV segmentine giriş yapması, FİAT’ın da aynı şekilde SUV araç sunması. Tabi SUV aracı olan markaları sayacak olursak sonu gelmeyecek kadar uzun olacaktır. Fakat Türkiye trafiğinde Nissan, Honda, Volkswagen, Peugeot, Kia gibi markalar başta olmak üzere çok sayıda markanın her geçen gün daha fazla trafikte SUV araçla yer aldığını görmek mümkün.

Tabi fiyatı yüksek olan SUV araçların zaman içerisinde rekabet nedeniyle daha düşük fiyatlardan satılması da mümkün. Markalar ileride SUV araçlar için de daha geniş bir model seçeneği sunabilir. Bu da yine fiyatlarda değişime neden olacak etkenlerden biri.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?