Tarıma yön verecek olan çılgın teknoloji

Tarıma yön verecek olan çılgın teknoloji


Giyilebilir teknoloji insan yaşamını daha da kaliteli hale getirmek amacıyla üretilen ürünlerle hayatımızda önemli bir yer edinmeye başladı. Akıllı saatler, fitness bileklikleri, 3D gözlükler, akıllı giysiler gibi çeşitliliğe sahip olan giyilebilir teknoloji şimdi ise bitkiler üzerine yerleştirilen bantlarda bulunan sensörler ile tarım alanında gelişmelere yön verecek.


Iowa Eyalet Üniversitesi‘nde mühendislerden oluşan bir ekip, çiftçilerin ürünlerini test etmeye ve bitkileri hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan veren, fotosentetik giyilebilir sensörleri geliştirdi. Tasarımcıları giyilebilir cihaza “bitki dövme sensörleri” adını vermiş. Grafen teknolojisi ile ince ve bant şeklinde yüzeylere yapışmasını sağlayan düşük maliyetli olacak şekilde tasarlanmış.

Bitkiye giydirilecek şekilde geliştirilen sensörler, bitki hakkında veriler topluyor. Grafen teknolojisi olarak adlandırılan sensörlerle, bitkinin susuzluğunu izlemek, iletkenlik değişikliklerini ölçerek yaprakların su buharı bırakıp bırakmadığını görmek için kullanılıyor.Ayrıca teknolojinin gelişmesi cinsel sektörede el attı sadece  arkadaşınızı seçe bilirsiniz.

Teknolojinin geliştiricisinin baş yazarı olan Iowa Eyalet Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Liang Dong, “Düşük ve daha yüksek performans gösteren sensörler üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Dong, bu sensörleri üretmenin çok kolay ve zahmetsiz olduğunun altını çiziyor. Üretim maliyetinin bir kaç kuruştan ibaret olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Iowa Eyalet Üniversitesi Araştırma Vakfı sensör teknolojisi ile ilgili bir patent başvurusunda bulundu.

Sensörler aynı zamanda, biyomedikal teşhisler, binaların yapısal bütünlüğünü kontrol etmek, hastalıklar veya zirai ilaçlar için kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır