Tehlike çanları Android’e çalıyor

Tehlike çanları Android’e çalıyor

Google’nin yayınladığı son rapora göre dünya genelinde faal olarak kullanılan Android aygıtların %42,1’i hala Marshmallow olarak öğrenilen 6.0 veya eskiki versiyonlarla çalışıyor. Rakamı 1 milyardan fazla olan bu Android aygıtlar, artık güvenlik aktüellemeleri almadığı için makûs emelli yazılımlara maruz kalma veya virüs bulaşma tehlikeyi altında. Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, geçen Eylül’de yayınlanan Android 10 ile beraber Android 9.0 Pie ve Android 8.0 Oreo versiyonlarına sahip Andorid aygıtların güvenlik aktüellemeleri alabildiğini ancak daha daha önceki versiyona sahip telefonların bu aktüellemelerden yoksun kaldığını belirterek Andorid kullanıcılarını uyarıyor.

Güncelleme Almayan Telefonlarda Öne Çıkan 3 Güvenlik Sarihi

2012’den evvel piyasaya sürülen Android telefonları kullananların özellikle evham dinlemesi gerekiyor, zira bu aygıtlar Google’nin yayınladığı güvenlik geliştirmelerinden yoksun kalmış vaziyetteler ve alttaki 3 riskli güvenlik sarihine karşı korunmasızlar.

1. BlueFrag: Bilgileri çalmak ve makûs emelli yazılım yaymak için makinenin güvenliğinin aşılmasına imkân verebilecek kritik bir güvenlik sarihi.

2. Stagefright: ilk olarak 2015 senesinde keşfedilen bu sarih, MMS iletiyi yoluyla makûs emelli yazılımları bulaştırmak için kullanılıyor.

3. Joker: Google Play mağazasında fotoğrafı bir uygulama olarak görünen, ancak indirilip kullanıldığında makinelerde bulunan adres defterine izinsiz ulaşılmasını sağlayan bir güvenlik sarihi.

Daha Önceki Model Telefon Kullananlara 5 İhtar

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı gözeten Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, güvenlik aktüellemesi almayan Android aygıt kullanıcılarına 5 ihtarda bulunuyor.

1. Google Play dışındaki 3. taraf uygulamaları indirirken dikkatli olun. Andorid aygıtlardaki en büyük tehlikeler fotoğrafı uygulama mağazası olan Google Play dışındaki kaynaklardan indirilen uygulamalardır.

2. Aktüellemeleri hakimiyet edin. Şayet mevcut bir güvenlik aktüellemesi varsa telefonunuzda zorunlu yer açarak aktüellemeyi yükleyin.

3. Mobil antivirüs yazılımı kullanın. Telefonunuzu aktüel tüm tehditlerden gözetebilecek Bitdefender Mobile Security gibi mobil bir antivirüs yazılımı kullanın.

4. Tıkladığınız iletişimlere dikkat edin. SMS ve MMS iletileriyle gelen linklere çok dikkat edin.

5. Kesintisiz yedekleme yapın. Her olasılığa karşı tüm bilgilerinizi kumpaslı yedekleyerek mümkün bir makûs senaryoda ehemmiyetli bilgilerinizi kaybetme tehlikesini ortadan kaldırın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır