Tırtılın kelebeğe mutasyonu

Tırtılın kelebeğe mutasyonu

Marketten aldığınız brokolinin içinde hala yaşayan tırtıllar bulsaydınız ne yapardınız? Marketten geri ödeme mi isterdiniz? ya da tırtılları çocuğunuz gibi yetiştirip gelişimlerini fotoğraflayarak internette yayınlar mıydınız? İngiliz Sam Darlaston, ikinci alternatifi seçti.

Yerel bir marketten en hoşlandığı sebze olan brokoliyi alan Darlaston, 11 Haziran’da karşısında tırtılları görünce yeni bir evcil hayvanı olduğunu düşündü.

brokoli tırtıl

“Ona Salonumda Bir Konut Yapmaya Karar Verdim”

Huffpost’a konuşan Darlaston, “Başlangıçta araştırmamı yaptım ve bu tırtılın ya da kelebeğin bütün cinsini keşfettim. Daha sonra brokolinin tamamı ile ona salonumda minik bir konut yapmaya karar verdim.”

Lahana Kelebekleri

Lahana Kelebeklerinden Pieris rapae cinsindeki bu kelebek, Kuzey Amerika’daki en yaygın beyaz kelebeklerden biridir. Minik siyah noktalı beyaz veya krem ??renkli kanatları vardır ve yumurtalarını yaprakların üzerine tek tek vazgeçer. 

P. brassicae Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da bulunur. Beyaz kanatlarının ucunda büyük siyah noktaları vardır. Ehemmiyetli ekonomik hasarlılar olarak kabul edilen bu canlılar, lahana ve öbür nebatları yok edebilir. Başka Bir Deyişle Darlaston’la karşılaşmak bu minik arkadaş için en iyi adımdı.

tırtıl

“Bir Gecede 7 Tırtıl Oldu”

Tesco adlı market, tırtıllı brokoli için Darlaston’a 1,37 dolar iade etti ve Darlaston parayı daha fazla sebze almak için kullandı. Ancak beklenmedik bir biçimde daha fazla tırtıl almış oldu. “Yedek olarak alacağım brokoli 5 tane daha tırtıl kapsıyordu,” dedi Darlaston. “Ve sonra konut dostumun 3. brokoli bir tane daha vardı! Böylece 1 gece süresince 7 tırtıl oldu! “

tırtıl 3

Kısa Müddette Dikkatleri Üzerine Çekti

Darlaston tırtıl öyküsünü Twitter’da paylaştıktan sonra, hemen 92K alkış ve 51K retweet alarak viral oldu. Tam bu öykü Tesco marketin dikkatini çekti. Ancak, bu öykünün en iyi kısmı geri ödeme değil. Aksine, çok hoş kelebeklere yaşam verilişin öyküsü…
tırtıl 4

Darlaston “Hiçbir hayvana veya haşereye hasar verilmemesi gerektiğine inanan biriyim ve bir tırtılın yaşama nasıl tutunacağını inceledikten sonra ne yapmam gerektiğini öğreniyordum.” diyor. Tırtıllara bakmak basit bir iş değildi ve Darlaston, özellikle tırtıllar olgunlaşmaya başladığında, birkaç güçlükle karşılaştı.

“Kaçmaya Çalışıyorlardı”

“Tırtılları geliştirirken karşılaştığım en büyük güçlük kaçmaya çalışmalarıydı. Özellikle koza yapmak üzereyken. “Bir gün ziynetli bir vanilya çubuğunda bir tane bulduk! Biri masanın altında, değişiği mumluk koza altında! Kağıt kapaktan kurtulmuşlardı! “

Sonunda 7 tırtıldan sadece 3’ü kalmıştı.

tırtıl 5

4

Kalan 3 Tırtıl

trtıl 3

Koza Ve Kelebek Yaradılışı

koza

kelebek

kelebek

Kelebekleri Hür Vazgeçti

Darlaston her şeyi hakimiyet altına aldı ve şimdi erişkin kelebeklerin onurlu bir babası. İyi bir baba gibi, çocuklarını büyük dünyaya hazırladıktan sonra, onları hür vazgeçti. Darlaston, “Kanatlarını açtıklarını izlerken azıcık üzüldüm ama genel duygu mutluluktu,” dedi ve ilave etti: “Bu zamanlarda en az birimizin dışarı çıktığı için mutluyum.”

kelebekler

Kelebeğin inanılmaz evrimi!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır