Kapat
Karma Teknoloji 26 0

Tüketim Malları İçin KDV(Katma Değer Vergisi)ve Yüzde Oranları Nasıl Hesaplanır?


KDV(Katma Değer Vergisi) Nedir? Katma Değer Vergisi, mal veya hizmetlerini satışını gerçekleştirirken o mal veya hizmet grubuna ait belli miktardaki oran üzerinden alıcının satıcıya ödediği harcama baz alınarak gerçekleştirilen bir tür dolaylı vergidir. Üretilen ürünün ilk ortaya çıkması ile son olarak piyasaya sürülene kadar ara satıcılar ile birlikte bu ürünü kendisine satan satıcıyı da düşünerek alıcı kendi tüketicisine ulaşana değin bu katma değer vergisini ödemekle yükümlüdür.


KDV Ne Zaman Ödenir?

KDV Beyannamesi Ne Zaman Sunulur? KDV Beyannamesi öncelikle devlet tarafından beyan edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. KDV Beyannamesi her bir ayda yapılan KDV’ye konu olan işlemlere ilişkin bulunulan ayın 24’üncü günü mesai bitimine kadar sunulması gerekmektedir. Verilen Beyanname sonrasında hesaplanan KDV tutarı beyanname verilen ayın 26. Günü mesai paydos edene kadar ödenmesi gerekmektedir.

Örnek verecek olursak, yılın ilk ayı Ocakta yaptığınız ticari faaliyetler için KDV tutarı 24 Şubat mesai sona erene kadar beyanı şarttır ve iki gün sonra da KDV tutarının ödenmesi gerekmektedir.

KDV Hesaplaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

KDV tutarını hesaplarken ilk olarak yapılması gereken KDV dahil fiyat ile KDV hariç fiyatı ayırıp ona göre hesaplama yapmaktır. Daha kolay kavranması için formülize edecek olursak; KDV Tutarı(KDV Hariç Fiyat):KDV oranı ilk olarak 100’bölünür çıkan sonuç ile KDV Hariç Fiyat çarpılır. KDV Yüzde hesaplama İçinde Haberimizi Okumaya devam edebilirsiniz.

KDV Tutarı(KDV Dahil Fiyat):İlk olarak KDV oranı 100 ile toplanır. Çıkan sonuç tekrar KDV oranına bölünür. Bu sonuçta elde edildikten sonra KDV Dahil Fiyat ile çarpılarak KDV tutarı bulunabilir. Buradaki formülleri esas aldıktan sonra kafa karışıklığını önlemek için KDV Hariç ve KDV Dahil fiyatların nasıl bulunması gerektiği konusunda bir açıklama yaparsak;  KDV Hariç Fiyat: Öncelikle KDV oranı 100’e bölünür. Daha sonra bunun 1 fazlası alınır.

Elde edilen sonuç KDV dahil fiyata bölünerek KDV hariç fiyat bulunur. KDV Dahil Fiyat: Aynı bir önceki formül gibi başlangıç yapılır ve 1 eklenerek bir sonuç bulunur. Çıkan bu sonuç İle KDV hariç fiyat bölünür. Böylelikle KDV dahil fiyat bulunmuş olunur.

Haberin Devamı İçin Kaynak:  https://www.okutanhaber.com/ipucu/tuketim-mallari-icin-kdv-katma-deger-vergisi-ve-yuzde-oranlari-h1102.html

Mesut Kengir {Mesut Kengir}