Windows 10, 192MB RAM ile çalıştı

Windows 10, 192MB RAM ile çalıştı

Windows 10’un çok düşük ölçüde RAM ile çalışabildiği, sıkı bir çalışmanın ardından anlaşıldı. Ancak işletim sisteminin çalışması, onu kullanabildiğiniz anlamına gelmiyor.

Cümbüş emelli yapılan bir deneyde Twitter kullanıcısı Nori, sistem hafızasını 32-bit Windows 10’un 1GB’lık lüzumunun altına düşürdü 64-bit Windows’un asgari hafıza lüzumu 2GB. Windows 10 Kasım 2019 aktüellemesini kullanan Nori, deneyi Arch Linux üzerinde heyeti bir VirtualBox sanal ortamına reelleştirdi.

Decided to go even lower pic.twitter.com/vORqmpqXzZ

— Sakura NØri ?? @0xN0ri April 2, 2020

Bunun ardından değişik Twitter kullanıcıları da devreye girerek, işletim sistemini 136MB RAM ile çalıştırdıklarını söylediler.

Nori, işletim sistemini 140MB ile açmayı muvaffak olsa da masaüstünün ve arayüzün bu kadar az RAM ile çalışmadığı kollandı.

Windows 10, 192MB hafıza ile açıldı ve çalıştı, ancak işletim sistemi fazla derecede yavaştı. Bu gidişatta çalışan programların Vazife İdareyicisi ve Dosya Gezgini olduğu anlaşılıyor. Bu sırada kullanılan sayfa dosyasının 2,8GB’a eriştiğini, başka bir deyişle laptopun değişmez diskinin bir kısmının RAM gibi kullanıldığını söylemekte de fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır