Windows 10 kullananlara ciddi ihtar

Windows 10 kullananlara ciddi ihtar

Windows 10’da en son güvenlik yamalarını yüklemediyseniz, bunu yapmanızda fayda var. İhtarın kaynağı, sarihin neden olabileceği riskleri söyleyen Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı.

Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı CISA, “wormable” “solucanlanabilir, solucana dönüşebilir” olarak belirlenen sarihinden korunmak için tüm Windows 10 kullanıcılarını sistemlerini aktüellemeye davet etti. Bir GitHub gönderisinde keşfedilen kod, Windows’un ağdaki öteki aygıtlarla irtibat kurmasını sağlayan SMB’yi hedefliyor. SMBGhost olarak öğrenilen mesele, saldırganın amaç bilgisayarı tamamen hakimiyet altına almasına ve uzaktan hasarlı yüklemesine izin veriyor.

Sualin “wormable” olarak belirlenmesinin sebebi, aynı ağdaki makinelere süratle dağılabilmesi. Bu, hasarlının solucana dönüşebileceği ve süratle dağılabileceği anlamına geliyor.

Microsoft, kritik olarak belirlenen bu sarihi kapatan bir yamayı yılın başlarında yayınlasa da, meseleyle alakalı belirtilerini ve ihtarları bir zaman sonra kaldırmıştı. CISA, bu meblağsızlık sebebiyle binlerce PC ve laptopun yamayı hala yüklememiş olabileceğini söylüyor. CISA, en son aktüellemeleri yüklemenin yanında, SMB portlarının internet iletişimini güvenlik duvarından yasaklamanızı öneriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır