Windows Script Host Kusuru Nasıl Çözülür?

Windows Script Host Kusuru Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınızda sonradan yüklediğiniz ya da yüklü olarak gelen pek çok farklı yazılım vardır. Bu yazılımlardan kimileri bilgisayar açıldığı zaman komut dosyasının yönergeyi ile otomatik olarak çalışır ya da sizin tarafınızdan aynı prosedürlerle çalıştırılır. Fakat bazen bu yazılım Windows Script Host kusuru alır ve çalışmaz.

Peki, Windows Script Host kusuru nedir? Çoğu bilgisayar kullanıcısı Windows Script Host yanılgı ihtarı aldığı zaman buna bir virüsün ya da truva atı yazılımın neden olduğunu düşünür ama mesele daha kolaydır. Sizin için çalıştırmak istediğiniz yazılım Windows Script Host kusuru aldığı zaman ne yapmanız gerektiğini ve çözümü için uygulayabileceğiniz usulleri kavrattık.

Windows Script Host kusuru nedir?

Windows Script Host

Windows Script Host başka bir deyişle Windows komut dosyası, Microsoft tarafından Windows işletim sistemlerinde kullanılması için geliştirilen bir otomasyon teknolojisidir. İlk kere Windows 95 versiyonunda ortaya çıkan komut dosyası Internet Explorer için geliştirilmişti.

Windows işletim sistemi için Microsoft tarafından ya da değişik yazılımcılar tarafından yeni yazılımlar geliştirdikçe script host başka bir deyişle komut dosyası sistemi de büyüdü. Bu sistem esas olarak yazılımın ve işletim sisteminin sahip olduğu yazılım dillerini eşleştirerek yazılımın sistemde çalışmasını sağlıyor.

Windows Script Host yanılgı ihtarı ise bu sistemin çalışmıyor, bir cins mesele yaşıyor olduğunu gösterir. Komut dosyası yazılımı çalıştıramıyor, bir cins önyüklemeyi reelleştiremiyor demektir. Bu yanılgıya genellikle .vbs dosyaları neden olmaktadır. Windows Script Host yanılgısının çözümü için uygulayabileceğiniz farklı usuller var.

Komut İstemi ile Windows Script Host kusuru nasıl çözülür?

Adım #1: Windows arama çubuğuna “cmd” yazın. Adım #2: Çıkan arama neticeyi üzerinde sağa tıklayın. Adım #3: İdareyici olarak çalıştır alternatifine tıklayın. Adım #4: Komut İstemi ekranına “sfc /scannow” yazın ve Enter’a basın. Adım #5: Sistem taraması ve düzenlenmesi yapılacak. Adım #6: Mesele çözüldü.

Windows Script Host

Komut İstemi’ni idareyici olarak çalıştırarak Windows Script Host kusurunu çözmek, uygulayabileceğiniz en kolay usullerden bir tanesi. Elbette, bu usul kusurun sebebine göre zaferli ya da galibiyetsiz neticeler verebilir. Galibiyetsiz netice aldıysanız, seçenek usulleri sınayabilirsiniz.

Kayıt Defteri Tertip Edicisi ile Windows Script Host kusuru çözümü:

Adım #1: Windows tuşu + R kombinasyonunu tuşlayarak Çalıştır ekranını açın. Adım #2: “regedit” yazın ve aratın. Adım #3: Kayıt Defteri Tertip Edicisi açılacak. Adım #4: Ekranın solundaki menüden HKEY_CLASSES_ROOT klasörünü açın. Adım #5: Klasör içinden .vbs klasörünü açın. Adım #6: Sağdaki ekranda çıkan dosyayı açın. Adım #7: Değer bilgisini VBSFile olarak kaydolun. Adım #8: Mesele çözüldü.

Windows Script Host

Kayıt Defteri Tertip Edicisi üzerinden Windows Script Host kusurunu çözmek de kolay usullerden bir tanesi. Windows Script Host yanılgısına genellikle .vbs dosyaları neden olduğu için bu tip bir müdahale ile zaferli netice almanız olası. Galibiyetsiz netice aldıysanız, seçenek usulleri sınayabilirsiniz.

Girişleri silme usulü ile Windows Script Host kusuru çözümü:

Adım #1: Kayıt Defteri Tertip Edicisi’ni açın. Adım #2: HKEY_LOCAL_MACHINE klasörünü açın. Adım #3: Ardından SOFTWARE klasörünü açın. Adım #4: Buradan Microsoft klasörünü açın. Adım #5: Windows NT klasörünü açın. Adım #6: CurrentVersion klasörünü açın. Adım #7: Buradan Winlogon klasörünü tıklayın ama açmayın. Adım #8: Açılan dosyalar arasından Userinit dosyasının altında bulunan tüm dosyaları silin. Adım #9: Mesele çözüldü.

Windows Script Host

Userinit sonrası yapılan girişleri silme usulü azıcık karışık gibi görünse de Windows Script Host kusurunu çözmek için kullanabileceğiniz zaferli usullerden biridir. Adımlarda bahsedilen tüm klasörler iç içe vaziyette ve birini açtığınız zaman ötekilerini basitçe bulabileceksiniz.

Tehlikesiz mod ile Windows Script Host kusuru çözümü:

Adım #1: Bilgisayarınızı tehlikesiz modda açın. Adım #2: Kayıt Defteri Tertip Edicisi’ni açın. Adım #3: Ctrl + F kombinasyonu ile nameofthe.vbs dosyasını bulun. Adım #4: Buradaki VBS dosyasını silin. Adım #5: Dosya Gezgini’ni açın. Adım #6: Varsa değişik VBS dosyalarını da silin. Adım #7: Mesele çözüldü.

Windows Script Host

Tehlikesiz mod ile Windows Script Host kusurunu çözmek, anlattığımız tüm usuller arasında en karışık olanıdır. Bu usulü, anlattığımız değişik usullerden galibiyetsiz netice alırsanız sınayabilirsiniz. Karışık olsa da bu usul, kesin netice alma garantilidir.

Sizin için Windows Script Host yanılgısının çözümü için uygulayabileceğiniz farklı usulleri kavrattık. Yanılgıya neden olan mesele neyse, bu usullerden biri kesinlikle işe yarayacaktır. Yanılgı veren yazılımı kaldırmak da farklı bir çözüm olabilir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır