Kapat
Uygulamalar 2.653 0

Yandex Park Yeri Asistanı İle Park Yeri Aramaya Son!


Yandex navigasyona öyle bir entegrasyon yapıldı ki hem sürücüleri hem de trafiği fazlasıyla rahatlatacak. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde sorun haline gelen park yeri problemi, Yandex navigasyon uygulaması ile rafa kalkacak gibi. Çünkü Yandex, Park Yeri Asistanı‘nı duyurdu. Asistan, sizin için park yeri buluyor ve aracınızı park etmek için boş yerlere yönlendiriyor. Artık trafikte park yeri aramayacak, gittiğiniz mekanların çevresinde tur atıp boş park yeri bulmaya çalışmayacaksınız.


Navigasyon ve harita konusunda çok başarılı olan Yandex, kendilerini öncelikli tercih eden kullanıcılarına sunduğu bu özellik sayesinde rakiplerine de önemli bir fark atmış durumda.

Yandex Park Yeri Asistanı Nasıl Çalışıyor?
Uygulama, Yandex Navigasyon’un bir parçası olarak duyuruldu. Yani Yandex Navigasyon kullananlar, park yeri asistanını da kullanabilir. Fakat ilk olarak sadece Ankara ve İstanbul’da kullanılabilir olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Fakat önümüzdeki günlerde haritaya farklı illerin de eklenmesi mümkün. Yandex bu konuda geliştirmelerini devam ettirecektir. Kullanımdan bahsedecek olursak, park yeri asistanı, gideceğiniz rotayı belirlediğiniz zaman o rotaya varmanıza kısa bir mesafe kala size bir uyarı yapıyor. Bu uyarı park yerlerinin olduğuna dair bir uyarı olacak. Yandex, rotaya yaklaşıldığı zaman çevredeki park yerlerini tespit ediyor. Boş olan park yerini size bildiriyor. Belirlenen rotaya yaklaşık 200 metrelik bir mesafe kaldığı zaman bu uyarı verildiğini de belirtelim.

Park yerini bulmak için size gönderilen uyarı mesajı ise şu şekilde. “Park yerleri var. Park rotası oluşturulsun mu?” şeklinde. Siz bu mesajı yanıtlayarak “Evet” seçeneğini seçerseniz size yeni bir harita sunacak ve sizin için park yeri belirleyerek o rotaya doğru yönlendirecek. Haritadan işaretli park yerine doğru hareket ederek park yerine aracınızı rahat şekilde park edebileceksiniz.

Yandex, park yeri asistanı ile hayataımıza büyük bir kolaylık katacak gibi. Trafiğin çilesinin her gün daha da büyüdüğü, özellikle büyük kentlerde park yeri bulunamaması ciddi bir problem olarak görülüyor. Yandex’in yeni asistanının zaafiyetleri ortaya çıkar mı bilinmez fakat düşünce ve uygulama kısa sürede fazlaca kişi tarafından kullanılacağı kesin. İyileştirmeler de eksik olmazsa son zamanların en yararlı güncellemesi ve yeniliği olabilir.

Can Kurtulmuş {Can Kurtulmuş}