Yeni Başlat Menüsü, yine göründü

Yeni Başlat Menüsü, yine göründü

Microsoft’un Başlat Menüsünü elden geçirdiğini daha evvel bilmiştik. Şimdi ise karşımızda, yenilenen Başlat Menüsünden net bir görüntü var.

Twitter’daki Microsoft Design hesabının paylaştığı kısa videoda Başlat Menüsünün hangi safhalardan geçtiği gösteriliyor. Bu sırada şirket, tweet’te kullanıcılara yeni tasarım hakkındaki düşüncelerini de soruyor. Şimdiye kadar gelen yanıtlar ise çoğunlukla pozitif.

Created by the @Windows design team, this animated clip illustrates a sliver of the #UX evolution and modernization of the Windows experience. Let akıl know what you think in the comments below! pic.twitter.com/s4SVXncLEo

— Microsoft Design @MicrosoftDesign April 6, 2020

Yeni Başlat Menüsü, şu ankine mukayeseyle daha sade görünüyor. Sembollerin ‘Fluent Design‘ görünümüne geçtiği kollanırken boşlukların artırılması, kalabalık görünümü ortadan azıcık kaldırmış gibi duruyor. Kaldırılacağı konuşulan canlı kolicikler ise Live Tiles yeni Başlat Menüsünde hala yer alıyorlar.

Yeni görünüme sadelik katsa da, kullanıcıların kafasını karıştırabilecek bir yetersizlik var. Uygulama sembollerinin altındaki metin, artık görünmüyor. Bu surattan sembollerin hangi uygulamaya ait olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bir Hayli sembol Microsoft tarafından yenilendiğinden, bu farklılık münazaraya neden olacak gibi görünüyor.

Yeni Başlat Menüsünün ne zaman kullanıma sunulacağını henüz öğrenmiyoruz. Windows 10 Mayıs 2020 aktüellemesi artık çok yakın olduğundan, senenin sonundaki Windows 10 20H2 aktüellemesini beklememiz gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır