Zelandiya’nın haritaları yayımlandı

Zelandiya’nın haritaları yayımlandı

Muhtemelen, seyyaremizde yedi kıta olduğunu öğreniyorsunuz: Afrika, Asya, Antarktika, Avusturalya/Ummanya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika. Ancak pek çok jeolog, Zelandiya‘nın da bu grubun içerisinde yer alması gerektiğini korunuyor.

Yeni bir proje sayesinde uzun müddettir kayıp olan bu kıtanın ayrıntılı haritalarını araştırmak muhtemel. Aynı zamanda Te Riu-a-Maui olarak da öğrenilen Zelandiya kıtası, güneybatı Pasifik’te 5 milyon kilometrekare alana sahip. Yeni Zelanda, Yeni Kaledonya ve birkaç Pasifik adası hariç, “Sekizinci Kıta”nın %94’ü şu anda Avusturalya’nın doğu kıyısının sarihlerinde suyun altında uyuyor. 2017 senesinde Yeni Zelanda, Yeni Kaledonya ve Avusturalya’dan jeologlar, Zelandiya’nın bir mikro-kıta veya kıta parçası yerine kıta olarak belirlenmek için zorunlu tüm koşulları yerine getirdiği neticesine erişmişlerdi.

Zelandiya’nın Tarihi

Yeni Zelanda araştırma grubu GNS Science jeologları, umman tabanının ve Dünya’nın sekizinci kıtasının tektonik kaynağının etkileyici bazı haritalarını yayımladılar.

Zelandiya, Jurassic yarıyılında takribî 180 milyon sene evvel var olan tarihi Gondwanaland süper-kıtasından koparak 79 ile 83 milyon sene evvelinde bir yarıyılda ortaya çıktı. Gondwana’nın yıkıntıları, aralarında Güney Amerika, Afrika, Antarktika, Avusturalya, Hindistan alt-kıtası, Arabistan ve son olarak da Zelandiya olmak üzere günümüzdeki kıtasal alanın takribî üçte ikisini oluşturuyor.

Zelandiya, 50 ve 35 milyon sene evvel muazzam yükseklik başkalaşımları yaşadı ve batarak bugün görülen veya görülemeyen su altı kıtasına dönüştü.

Son senelerde bu batık kıtayı inceleyen projelerin rakamı çoğalmış olsa da, büyük oranda saklı olan kıta hakkında hali hazırda öğrenmediğimiz pek çok şey bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır