Zynga, yerli reyin işletmeyi Rollic’in yüzde 80 payını 168 milyon dolara satın alıyor

Zynga, yerli reyin işletmeyi Rollic’in yüzde 80 payını 168 milyon dolara satın alıyor

1.8 milyarlık Peak Games satın almasının ardından, Zynga şu anda yaptığı söylemeyle yeniden bir Türk reyin işletmeyi Rollic’in %80 payını 168 milyon dolara satın alacağını duyurdu.

Türkiye’de kurulan ve bir sene içinde tuttuğu süratli sihrime oranı ile 200 milyondan fazla indirilme alarak dünyanın ehemmiyetli reyin işletmelerinden biri haline gelen Rollic, son 3 ay içinde, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya listelerinde en çok indirilen reyin sıralamasında 3 değişik reyin ile girdiğini daha evvel sizlere aktarmıştık.

Bu sihrime Zynga’nın alakasını sürüklemiş olacak ki firma bugün yaptığı söyleme ile Rollic’in yüzde 80’ine 168 milyon dolar ödeyeceğini kalan %20 payını da önümüzdeki 3 sene içindeki karlılığına bağlı hesaplanacak kıymetlemeye göre satın alacağı belirtti. İşletmenin şu düzeydeki kıymetlemesinin 210 milyon dolar olduğunu da belirtelim.

Daha evvel 3 değişik reyin ile dünya listelerinde yer almayı muvaffak olduklarını dile getiren Rollic kurucu ortağı Burak Vardal ve takımı süratli gelişmeyle kısa zamanda oldukça ehemmiyetli bir zafere erişti. Ayrıca reyin fonu oFON ile de ekosistemde yeni oyuncuların çıkmasına da esas oluşturuyorlardı.

Karantina yarıyılında reyin ekosistemine kullanıcı kazandıran hyper casual oyunlar, özellikle pandemi yarıyılında kullanıcı rakamını da artırdı. Günlük faal kullanıcı rakamında pandemi yarıyılında yüzde 15’lik bir çoğalış görülüyor. Görünen o ki Zynga bu trendde önde olan oyunları kendi bünyesine katmaya kararlı. Natürel bunun karşılığını da firma kıymetinde görüyor.

Peak Games’i satın aldığı duyurulmadan evvel payları 7 dolar ortamından operasyon görüyor, satın almanın resmen duyurulduğu gün 9.66 dolara çıkmıştı. Nasdaq’da millete sarih olan Zynga’nın firma bedeli bugün 10.8 milyar dolar ve payları 10 dolar seviyesinden operasyon görüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır